Wyprawy rowerowe

Wyprawy rowerowe

Jak wygląda na co dzień nasz świat?
Zwykle oglądamy go z perspektywy miasta… Ruch, gwar, hałas, stres…

To codzienność, w której spędzamy większość naszego czasu. Kiedy decydujemy się na wyjazd urlopowy, zwykle wybieramy auto jako środek transportu. Bo szybciej, bo prościej, bo wygodniej. Wsiadamy pod domem, wysiadamy w miejscu docelowym, spędzamy tam czas, wracamy.

Brak aktywności fizycznej jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób związanych z układem krążenia, kumuluje stres, i sprawia, że nasze ciała znacznie szybciej się starzeją. Według statystyk i badań, jazda na rowerze dłużej niż godzina, redukuje poziom stresu, poprawia krążenie i przyśpiesza procesy regeneracyjne w naszym organizmie. Ma więc wymierne korzyści.

Wyprawy rowerowe to zatem zupełnie inne spojrzenie na odpoczynek i urlop, które oprócz walorów widokowych mają też wpływ na nasze zdrowie.

Podróżowanie na rowerze ma tę zaletę, że rowerem dojedziemy w miejsca, które są dla samochodu niemożliwe, a przez to możemy poznać miejsca, które normalnie byłyby dla nas niedostępne.
To zupełnie inne doświadczanie podróży, ponieważ sama jazda szlakami rowerowymi, to zdrowe – czyste powietrze, miejsca widokowe i ciągła zmiana obrazów, przez co trudno tutaj o nudę i opatrzenie się z danym miejscem.

Na bardziej popularnych szlakach znajdziemy specjalne miejsca dla rowerzystów, gdzie można odpocząć, przygotować posiłek, czy skorzystać z toalety. W Polsce i na świecie jest bardzo dużo gotowych szlaków rowerowych, przygotowanych tak, by po drodze znalazły się miejsca przeznaczone na odpoczynek, ciekawe miejsca widokowe, ścieżki dydaktyczne, jak również miejsca, gdzie można przenocować – czy to w pensjonatach, czy pod namiotem.

Czy takie wyjazdy są dla każdego?

Oczywiście!
Praktycznie każdy rower można przygotować tak, by mógł przewieźć nasz bagaż, a jeśli chcemy nocować w jednym miejscu i jeździć bez bagażu – to sprawa jest jeszcze łatwiejsza.

Dzienny dystans ok. 50 km jest do przejechania dla każdego – nawet dla osób, które na co dzień nie jeżdżą na rowerze i nie mają kondycji.

W spacerowym tempie można przejechać cały dzień bez większego zmęczenia, co dla naszego ciała będzie doskonałym odpoczynkiem.

Samemu czy z grupą?

Na wycieczki możemy wybrać się sami – jeśli chcemy być niezależni i zwiedzać we własnym tempie. Dobrze wtedy mieć jednak ze sobą mapę danego obszaru, żeby nie przegapić ciekawych miejsc, które dany region oferuje. Dobrze wtedy również mieć ze sobą – profilaktycznie – zestaw narzędzi, w razie jakiejś awarii.

Można też wybrać się na organizowane wyjazdy.

Zaletą takich wycieczek jest to, że cały czas mamy opiekę pilotów i przewodników, nie musimy się martwić o drobne awarie, a trasa po której jedziemy jest sprawdzona i bezpieczna dla uczestników.
Pozostaje wtedy delektować się widokami i skupić się na tym, by mieć dobre wspomnienia i piękne zdjęcia.

Takie wyjazdy to też ubezpieczenie każdego uczestnika, często atrakcyjne zniżki na wejścia do różnych obiektów, czy tańsze noclegi. Oferta na naszym rynku jest duża, są wycieczki po Polsce – z sakwami, lub bez – jak również spora oferta wycieczek zagranicznych.

Na proste pytanie – czy warto? Odpowiadamy – zdecydowanie warto.

Rower daje wolność, której nie zapewni żaden inny środek transportu, wjedzie praktycznie wszędzie i ze względu na prostotę swojej konstrukcji jest jednym z najbardziej efektywnych środków transportu.

Rower to również zdrowa forma aktywności, dzięki której odzyskamy formę, a endorfiny, które wydzielą się podczas jazdy skutecznie zadbają o nasz dobry nastrój.